2. dílčí projekt - 'Masopustní průvod v Pilníkově'

28. 2. 2009 Masopustní průvod s programem
1. 3. 2009 Dětský karneval se soutěžním a tanečním programem

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg

Naši žáci se zúčastnili 28.února 2009 masopustního karnevalu ve městě PILNÍKOV.
Společně s našimi spoluobčany různého věkového složení, důchodci počínaje, mladými lidmi, rodiči žáků a malou dvouletou Terezkou konče, jsme tentokrát vyrazili autobusem na další akci pořádanou v rámci projektu PŘÁTELSTVÍ , která se konala pod záštitou města Pilníkov, kde se již třetím rokem snaží obnovit tradici masopustního veselí.
Co je MASOPUST? MASOPUST (fašank, ostatky, bláznivé dny)- svátky, které se vyznačují hojností dobrého jídla a pití. Začínají již 6.ledna a končí Popeleční středou, kdy nastává půst před Velikonocemi. Letošní Popeleční středa připadla na 25.2.2009. Ukončením tohoto období je obřadní průvod masek, který obchází s muzikou vesnici. Tento akt konají skupiny lidí ve specifickém ustrojení (maškary). Večer bývá zpravidla vyvrcholením taneční zábava s bohatým pohoštěním.
Naše málo početná skupinka ze základní školy s sebou přivezla tyto masky: myslivce, Karkulky, koníky ,pejska, kravičku a kočičku.
Z Polska přijela početnější skupina žáků ze školy z Marciszowa. Tito žáci příjemně dotvořili atmosféru průvodu nápadnými barevnými parukami a frkačkami.
Dříve než se průvod vydal na cestu městem, žáci pilníkovské školy předvedli na náměstí krátké pásmo lidových písní a tanečků, pan starosta přivítal všechny přítomné a místní“ četník“poté požádal o povolení průchodu masek městem. V čele jel koňský povoz s muzikanty( harmonikář a bubeník), za ním rozličné množství maškar a přihlížejících občanů. Po cestě bylo několik zastavení u domů, kde bylo přichystáno pohoštění v podobě tlačenky, jitrnic, koláčků a dobrého pití na zahřátí. Masky si při každém zastavení zatančily a zazpívaly s hostiteli. Poslední zastávkou byla návštěva v Domově důchodců, jehož obyvatelé byli obzvláště potěšeni nezvyklou podívanou, která je na okamžik vytrhla z jejich poklidného životního stylu.
Před návratem zpět domů jsme ještě všichni stihli zahnat žízeň v místním pohostinství a na náměstí se posilnit buď jitrnicí, tlačenkou nebo zabíjačkovou polévkou. Domnívám se, že se všem tento krátký výlet líbil a nezbývá nám nic jiného než pořadatelům pogratulovat k vydařené akci, ke které také přispělo velmi pěkné počasí.

M.Kropáčková

Svátek slaví: Ivan
Dnes je: 25.6.2024